Co to jest CMS?

O wysokiej jakości witryny internetowej decyduje przede wszystkim aktualność treści tam umieszczanych. Dynamiczna, reagująca na zmiany, wrażliwa na potrzeby odbiorców strona dzięki swojej świeżości pozycjonuje się niemal sama. Aby osiągnąć taki efekt nie trzeba być zawodowym informatykiem – oprogramowanie CMS pozwala na skuteczne zarządzanie stroną bez znajomości języków programowania.

Co to jest CMS?

Content Management System – CMS to oprogramowanie dla administratorów stron internetowych. Korzystając z CMS–u można aktualizować treści na stronie bez konieczności ingerowania w kody HTML. Dzięki CMS-owi treść strony edytowana jest na podobieństwo dokumentów Word. Taki sposób zarządzania treścią jest możliwe dzięki oddzieleniu treści serwisu od jego struktury i prezentacji.

CMS – jak to działa?

Administrator strony korzystający z CMS ma możliwość edytowania strony w panelu administracyjnym. Edycja umożliwia wprowadzanie zmian w tekstach (dodawanie nowych, usuwanie niepotrzebnych, poprawianie błędów, aktualizowanie danych, np. kontaktowych) oraz ingerowanie w elementy graficzne strony (dodawanie/usuwanie zdjęć, grafiki, animacji, filmów). Wystarczy kilka minut, aby całkowicie zmienić zawartość strony – dzięki temu blog, oferta sklepu czy serwis informacyjny zawsze będą aktualne.

CMS – modyfikacja treści to nie wszystko

Większość CMS-ów powstała z myślą o blogerach – przykładem może być najczęściej wykorzystywany na świecie WordPress. Dzięki wtyczkom oferowanym przez producentów oprogramowania CMS łatwo przekształca się w narzędzie do prowadzenia sklepu internetowego, strony korporacyjnej, serwisu społecznościowego. Efekty są tożsame z tymi, które osiąga się dzięki stosowaniu oprogramowania dedykowanego poszczególnym dziedzinom – przewagą większości CMS jest ich nieodpłatna dostępność.

Rodzaje CMS

Ze względu na dostępność CMS-y dzieli się na dwie grupy:
• Open Source – programy z otwartym kodem źródłowym dostępnym publicznie bez opłat; każdy może pobrać takie oprogramowanie, korzystać z niego w wersji podstawowej lub modyfikować go poprzez dokupowanie albo tworzenie własnych wtyczek i szablonów graficznych;
• Proprietary or Closed Source – programy autorskie lub komercyjne dostosowywane do potrzeb klientów; dostęp do kodów wyłącznie dla uprawnionych posiadaczy licencji; ograniczona możliwość modyfikowania programu.

Jakie oprogramowanie CMS wybrać?

Dobór oprogramowania zależy od potrzeb użytkownika. W każdym dostępnym CMSie możliwe jest osiągnięcie podobnych efektów, choć droga do tego celu nie zawsze jest prosta.

• WordPress – najprostszy CMS stosowany przez 30% administratorów stron; jest bardzo uniwersalny – jednakowo dobrze sprawdza się przy obsłudze blogów, sklepów internetowych, dynamicznych serwisów informacyjnych; powszechność i popularność owocuje ogromną ilością forów dyskusyjnych, co jest ważnym wsparciem dla użytkowników,
• Joomla! – podobnie jak WordPress jest oprogramowaniem z otwartym kodem; wydaje się nieco trudniejszy, ale dzięki licznym samouczkom i przejrzystym instrukcjom szybko można opanować program; wszechstronny, z dużą ilością wtyczek i dodatków dostępnych bez opłat,
• Drupal – oprogramowanie typu open, stosuje go 2% użytkowników; polecany do obsługi stron WWW z rozbudowaną funkcjonalnością użytkowników; wymagana jest znajomość PHP, HTML lub CSS, ale w zamian za to korzysta się z wielu funkcjonalności niedostępnych w podstawowych wersjach innych systemów CMS;
• Typo3 – oprogramowanie dla osób doświadczonych, dysponujących podstawami wiedzy i umiejętności programistów; narzędzie wszechstronne z zaawansowanym panelem administracyjnym.