Jak zrobić backup WordPress? Metoda ręczna i automatyczna

Backup, czyli kopia zapasowa strony internetowej działającej w WordPress pozwala na zachowanie jej najważniejszych danych i zabezpieczenie się w sytuacji awarii lub różnych błędów. Zatem, jak zrobić backup WordPress?

Dlaczego warto zrobić kopię zapasową strony?

Za pomocą backupu można zachować pliki i bazę danych strony internetowej. To m.in. jej pliki instalacyjne, zdjęcia, filmy, treści, motywy, wtyczki, a także inne dane tworzące stronę WWW.

Kopia zapasowa przyda się w przypadku:

  • awarii serwera, na którym znajduje się strona,
  • cyberataku na stronę internetową,
  • przy prowadzeniu aktualizacji strony,
  • przy przenoszeniu strony na inny hosting.

Terminy przygotowywania kopii strony zależne są od częstotliwości jej aktualizacji. Generalnie, gdy strona jest większa, regularnie uzupełniana, backup powinno się robić częściej. Dobrą praktyką jest przechowywanie kilku ostatnich backupów strony WordPress.

Kopie zapasowe WordPress – ręczne i automatyczne
Backup strony internetowej WordPress można wykonać na dwa sposoby – ręcznie i automatycznie.

Ręczna kopia przygotowywana jest na żądanie. Backup polega wtedy na skopiowaniu danych strony internetowej i ich eksporcie.

Kopie automatyczne przygotowywane są samoczynnie w określonych odstępach czasowych i zapisywane we wskazanym miejscu. Taką usługę oferuje też wielu operatorów hostingu.

Ręczny backup WordPress

To propozycja dla osób, które posiadają podstawową wiedzę w obsłudze FTP (protokołów komunikacyjnych klient-serwer). To bardziej złożona opcja, ale daje ona więcej kontroli nad całym procesem.

Backup polega wtedy na pobraniu plików i bazy danych MySQL, a potem umieszczeniu ich w bezpiecznym miejscu, na przykład na innym serwerze, pendrive. Do tego celu stosuje się klienta FTP, na przykład FileZilla.

Automatyczny backup WordPress

Przy automatycznym przygotowywaniu kopii zapasowych WordPress można zastosować wtyczki lub rozwiązania dedykowane przez operatorów hostingu.

Do dyspozycji są różne typy wtyczek, na przykład:

  • BackUpWordPress
  • BackWPup
  • UpdraftPlus
  • All in One WP Migration

W celu wykonania backupu z wtyczką, trzeba ją pobrać, zainstalować i skonfigurować. Można ustawić częstotliwość prowadzenia backupów, ich zakres, miejsce przechowywania plików.

Warto więc pamiętać o backupie swoich stron WordPress – kopia zapasowa uchroni przed wieloma problemami!